24 lip

Ministerstwo Finansów wycofuje się z planów Centralnego Rejestru Paragonów

W 2018 roku nie dojdzie do obowiązkowego podłączenia wszystkich kas fiskalnych do systemu monitorującego wydawane paragony.

 

Potwierdziły się ustalenia „Rzeczpospolitej” sprzed trzech tygodni. Wówczas dotarliśmy do najnowszej wersji projektu rozporządzenia ministra finansów w sprawie kas rejestrujących. Wynikało z niego, że resort skłania się ku odłożeniu rewolucyjnych planów stworzenia Centralnego Rejestru Paragonów. Potwierdzeniem takiej sytuacji jest projekt opublikowany już oficjalnie na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Nowe przepisy przewidują, że system bieżącego „podglądania” wszystkich detalicznych transakcji będzie wprowadzany stopniowo.

Ustanowione zostaną standardy techniczne dla kas, które w przyszłości można będzie podłączyć do sieci i przesyłać dane do serwerów fiskusa. Jednak, wbrew zapowiedziom Ministerstwa Finansów sprzed roku, z początkiem 2018 r. nie pojawi się obowiązek podłączania kas do systemu. Kupowanie i instalowanie „sieciowych” kas nie będzie obowiązkowe. Producenci będą mogli homologować urządzenia starego typu do 2023 toku i wprowadzać je do obrotu nawet do roku 2032. Jednak będą wycofywane urządzenia starego typu, które nie archiwizują elektronicznie danych o sprzedaży.

Zestaw obowiązkowych elementów kasy został także uzupełniony o wymóg posiadania przez kasę interfejsu komunikacyjnego do terminala płatniczego. Kasy nowego wzoru będą się też cechowały powiązaniem postaci elektronicznej dokumentów fiskalnych i niefiskalnych emitowanych przez kasę ze strukturami logicznymi tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego. Ma to w założeniu ułatwić elektroniczne kontrole podatkowe z wykorzystaniem standardu JPK.

Taki kształt nowych przepisów oznacza, że nie dojdzie do masowej wymiany około 2 mln kas fiskalnych, jakie działają w całym kraju. Byłoby to zresztą trudno wykonalne technicznie. Krajowy przemysł jest bowiem w stanie wyprodukować najwyżej pół miliona kas rocznie. „Nie chcemy zmuszać wszystkich użytkowników kas fiskalnych do jednorazowej wymiany sprzętu. Przewidujemy stopniowe wdrażanie kas online” – wyjaśniało biuro prasowe ministerstwa, gdy na początku lipca poruszyliśmy ten problem.

Z informacji z Ministerstwa Finansów wynika też, że resort nie będzie się spieszył z wprowadzeniem tzw. centralnego rejestru faktur. To również miało być narzędzie zdyscyplinowania podatników, zwłaszcza pod kątem omijania VAT.

Także inne rewolucyjne rozwiązania, które miały uszczelniać system podatkowy, będą musiały poczekać. Kilkanaście dni temu Pracodawcy RP opublikowali wyliczenia, według których wprowadzenie tzw. podzielonej płatności przyniesie spadek PKB aż o 1,7 proc. Wpływy z VAt miałyby spaść o 4,4 mld zł.

Etap legislacyjny: do podpisu ministra

 

Compex.pl © 2022. All Rights Reserved.